Çeşme Çarşısı büyüyecek turizm sokaklara taşacak
Çeşme sokaklarına bambaşka bir görüntü kazandıracak olan yayalaştırma projesi; Çeşme Çarşısı’nı genişletecek, turizm faaliyetlerinin sokak aralarına kadar yayılmasını sağlayacak
Tarih: 2.4.2015 11:17:33

Çeşme Belediyesi, nitelikli turizm mekanları ve bölge turizmini kentin sokaklarına yaymak adına radikal bir değişikliğe gitme kararı aldı. ‘Çeşme Çarşısı’ olarak anılan İnkilap Caddesi ile dikey ve paralelinde uzanan sokakları ‘yayalaştırmak’ için proje geliştiren Belediye ekipleri, kentin fiziki yapısını da dikkate alarak ulaşımı sekteye uğratmadan, bölgedeki motorlu taşıt trafiğini mümkün olduğu kadar azaltmak için kolları sıvadı.

 

Araç trafiği azalacak

“Çeşme Çarşısı Yayalaştırma Projesi” kapsamında; Atatürk Bulvarı ve 3011 sokağın kesişim noktasından İnkılap Caddesi’ne, ‘Uzun Sokak’ olarak bilinen 1005 sokaktaki tarihi Maraş Çeşmesi’nden 3001 sokak boyunca, İnkilap Caddesi paralelindeki sokaklar da dahil olmak üzere araç ve yaya trafiği tamamen baştan düzenlenecek. Atatürk Bulvarı’ndan İnkilap Caddesi kadar olan bölümde iki şeritli yol, araç park alanları da ortadan kaldırılarak tek şerite indirilirken, 1005, 3001 ve bağlantılı sokaklara araç girişi de kontrollü olarak gerçekleşecek.

 

190 bin metrekare alan

Yaklaşık 190 bin metrekare inşaat alanına sahip Çeşme Çarşısı Yayalaştırma Projesi kapsamında, Mehmetçik Parkı ve Vakıflar İşhanı karşısındaki küçük parkta da düzenlemeye gidilecek. Mehmetçik Parkı’ndaki ağaçlar korunarak meydan özelliği kazandırılırken, Vakıflar karşısındaki park da meydana dönüşecek ve yenilikçi bir çalışmaya ev sahibi olacak. Buradaki 320 metrekarelik bir alana, sanatçılar tarafından Çeşme’yi yansıtan dev bir mozaik uygulaması gerçekleştirilecek. Çeşme’nin alametifarikalarına bir yenisi daha eklenecek.

 

Hareketli ve yaşayan sokaklar

Mayıs ayında ihaleye çıkılması planlanan Çeşme Yayalaştırma Projesi kapsamında, bölgedeki yer kaplama uyguları da değiştirilecek. Mevcut hali parke-kilit taşı olan alanda tüm taşlar granit ve bazalt olarak düzenlenecek. 19 bin metrekare yer kaplaması yapılmasının planlandığı projede, 14 farklı boyut ve özellikte granit taşı, 2 farklı boyutta da bazalt taşı olmak üzere, periyodik ve sistematik bir düzene bağlı kalmaksızın 16 farklı yapı ve boyuttaki yer döşemesiyle, hareketli, özgür ve yaşayan bir taban alanı elde edilmiş olacak.

 

Altı ayda tamamlanacak

Çeşme’nin sokaklarına bambaşka bir görünüm kazandıracak projenin başlama tarihinden itibaren 6 ay içerinde tamamlanmasını planladıklarını açıklayan Çeşme Belediye Başkanı Muhittin Dalgıç, “Çeşme sokaklarının yeni ve özgür görüntüsü 2016 yaz sezonuna kadar tamamlanmış olacak. Burada yaratılacak nitelikli mekanlar ve kesintisiz yürüyüş yolu özellikleriyle Çeşme Çarşısı’nın hem genişliği hem de niteliği artacak. Böylelikle kentin turizm potansiyeli, küçük büyük demeden kentin tüm sokaklara yayılmış olacak” dedi.

 
Okuyucu Yorumları (0 yorum)
Adınız Soyadınız *
E-Posta *
 
Telefon
Güvenlik *
Yenile
 
Yorumunuz *
Antalya´da turizm canlandı
Antalya´da turizm canlandı
Antalya´da turizm canlandı
“Masallar Diyarı Kapadokya”  İstanbul´da !
“Masallar Diyarı Kapadokya” İstanbul´da !
“Masallar Diyarı Kapadokya” İstanbul´da !
SunExpress´e yılın en başarılı ihracat kredi anlaşması ödülü
SunExpress´e yılın en başarılı ihracat kredi anlaşması ödülü
Türk Hava Yolları ile Lufthansa´nın ortak kuruluşu SunExpress, uçak finansmanı için gerçekleştirdiği French Tax Lease modeli işlemi ile uluslararası alanda 2016 en başarılı İhracat Kredi Anlaşması ödülüne layık görüldü.
DİKİLİ - MİDİLLİ Seferleri 25 Nisan´da Başlıyor
DİKİLİ - MİDİLLİ Seferleri 25 Nisan´da Başlıyor
...
Karşıyaka turizmine fuar dopingi
Karşıyaka turizmine fuar dopingi
Karşıyaka´yı turizmde dünya vitrinine taşımak için çalışmalarına hız veren Karşıyaka Belediyesi, Yunanistan´ın Midilli Adası´nda bu yıl 3. kez düzenlenecek olan EXPO Aegean Turizm- Kültür ve Ticaret Fuarı´na katılacak. Avrupa´nın en prestijli organizasyonları arasında gösterilen fuarda, Karşıyaka´nın tarihi ve turistik değerleri tanıtılacak; uluslararası işbirliklerine imza atılacak.
TURİZMİN SAVAŞ’I
TURİZMİN SAVAŞ’I
Dünyada birçok ülkede savaş yüzünden insani kriz ve temel hak sorunlarına bağlı korkunç sahneler yaşanırken; sayıları git gide artan bir grup insan da bu utanç tablosundan nemalanmanın yollarını arıyorlar. Üstelik binlerce dolarlık bu turistik “kaçamakların” sebebi son derece dramatik; savaşın soğuk yüzünü turistik bir eğlence olarak tecrübe edebilmek…
Fuar İzmir`in Açılış Törenine Vali Katılmadı, AKP’li Başkanlar Açılışı Terk Etti.
Fuar İzmir`in Açılış Törenine Vali Katılmadı, AKP’li Başkanlar Açılışı Terk Etti.
400 milyon lira yatırım yapılan Fuar İzmir`in açılış törenine Vali Mustafa Toprak`ın katılmayışı ve yerine yardımcısının katılması, protestoya neden oldu.
İzmir’de konut satışları, yüzde 14 oranında arttı.
İzmir’de konut satışları, yüzde 14 oranında arttı.
Türkiye İstatistik Kurumu (TÜİK) İzmir Bölge Müdürlüğünden alınan bilgilere göre, geçen yıl Şubat ayında İzmir’de 5 bin 128 olan konut satışı, bu yılın Şubat ayında yüzde 14 oranında artarak 5 bin 850’ye yükseldi. Şubat ayında satışı yapılan konutların yüzde 43`ü ipotekli satış olarak gerçekleşti. İpotekli satışların, yüzde 32’sini ilk satış, yüzde 68’ini ise ikinci el satışlar oluşturdu. Diğer satışların ise yüzde 39’unu ilk satışlar, yüzde 61’ini ikinci el satışlar oluşturdu.
KRUVAZİYER TURİZMİNDE YOLUMUZ AÇIK
KRUVAZİYER TURİZMİNDE YOLUMUZ AÇIK
Dünya kruvaziyer sektörünün en büyük buluşmalarından olan Amerika Birleşik Devletleri’ndeki Miami Kruvaziyer Fuarı’na (Miami Cruise Shipping) katılan İMEAK Deniz Ticaret Odası İzmir Şubesi, Ege Bölgesi’ndeki limanları, dünya kruvaziyer sektörüne tanıttı. 16-19 Mart tarihlerinde düzenlenen fuarda İMEAK DTO İzmir Şubesi’nin Cruise Türkiye İzmir standı büyük ilgi görürken, fuara ilk defa katılan Ayvalık ile birlikte önemli bir tanıtım çalışması gerçekleştirildi.
"TURİZM YATIRIMCISINI ZOR BİR SEZON BEKLİYOR"
"TURİZM YATIRIMCISINI ZOR BİR SEZON BEKLİYOR"
Erken rezervasyon istatistiklerine dikkat çeken İzmir Üniversitesi Turizm ve Otel İşletmeciliği Program Başkanı Yrd. Doç. Dr. T. Koray Akman, turizm yatırımcısına önemli uyarıda bulundu: “Turizmci 2015 yılı için borçlanarak yatırıma girmesin, turist sayısında önemli ölçüde azalmalar olabilir.”
ALMANYA’YA GELECEK PARALI TURİST TÜRKİYE’YE YÖNLENDİRİLECEK
ALMANYA’YA GELECEK PARALI TURİST TÜRKİYE’YE YÖNLENDİRİLECEK
Merkezi Almanya Frankfurt’ta olan Germany Fans adı altında yeni bir tur operatörü turizm piyasasına merhaba dedi. Kurucu ortakları güçlü isimlerlerden oluşan şirket, sektöre yeni bir heyecan getirecek..
Alaçatı`nın Can Damarlarını Kesmelerine Müsade Etmeyeceğiz
Alaçatı`nın Can Damarlarını Kesmelerine Müsade Etmeyeceğiz
Bütünşehir Belediyesi Yasası’nın çıkması ve Alaçatı Belediyesi’nin kapatılmasından sonra, Özel İdare’ye ve Alaçatı Belediyesi’ne ait taşınmazların Diyanet İşleri’ne devredilmesi nedeniyle, Alaçatı Pazar Yeri avlusunda bulunan ve yıkılan eski okul binasının bahçesinin olduğu bölgeye Belediye tarafından yapılan dükkanlar ile, Alaçatı Meydanı’nda bulunan çay bahçesi ve eski Belediye Binası, toplam 22 dükkana, tahliye kararı tebliğ edildi.
ÇUKUROVA YÖNETİM KURULU`NA DENEYİMLİ İSİM
ÇUKUROVA YÖNETİM KURULU`NA DENEYİMLİ İSİM
Chaîne des Rôtisseurs Çukurova yönetim kurulu Üyeliğine otelcilik sektörünün deneyimli isimlerinden Mehmet Ferman DOĞAN getirildi.
ALİAĞA’NIN GÖZÜ BACASIZ SANAYİ’DE
ALİAĞA’NIN GÖZÜ BACASIZ SANAYİ’DE
Türkiye’nin önemli sanayi kentlerinden biri olan Aliağa, petrol ve demir çelik üretimi gibi sahip olduğu sanayi potansiyelinden sonra gözünü bacasız sanayi olarak nitelendirilen turizme dikti.
Yurtiçinde ikamet eden 22 milyon 18 bin kişi seyahate çıktı
Yurtiçinde ikamet eden 22 milyon 18 bin kişi seyahate çıktı
Temmuz, Ağustos ve Eylül aylarından oluşan III. çeyrekte, yurtiçinde ikamet eden 22 milyon 18 bin kişi seyahate çıktı. Seyahate çıkanların bir ve daha fazla geceleme kaydı ile ülke içinde yaptıkları toplam seyahat sayısı bir önceki yılın aynı çeyreğine göre %7,1 artarak 28 milyon 332 bin seyahat olarak gerçekleşti.
Slovakya’da İzmir’de dahil yaz tatili satışı bu yıl başlıyor..
Slovakya’da İzmir’de dahil yaz tatili satışı bu yıl başlıyor..
2014’te gelen 18 milyon Rus turist sayısının 10 milyon civarında olması beklentisi, Antalya’da erken rezervasyonların yüzde 70 düşüş göstermesi turistik tesis sahiplerini ve seyahat acentelerini farklı arayışlara itiyor. Alternatiflerden bir tanesi Orta Avrupa’daki küçük ülkeler. Bu güne kadar pek önemsenmeyen bu ülkelerdeki turizm fuarları, önümüzdeki yıldan itibaren daha yoğun Türk katılımıyla gerçekleşek gibi gözüküyor..
MİLLETVEKİLİ TUNǒTAN  BARTIN’A 4.5 MİLYON ÖDENEK MÜJDESİ
MİLLETVEKİLİ TUNǒTAN BARTIN’A 4.5 MİLYON ÖDENEK MÜJDESİ
AK Parti Bartın Milletvekili Yılmaz Tunç, Kültür ve Turizm Bakanlığından Bartın il merkezi, ilçe, belde ve bazı köylerin turizm alt yapısı, derin deniz deşarjı, kanalizasyon, çevre düzenlemeleri ve içme suyu projeleri için 4,5 milyon lira ödenek aktarıldığını açıkladı.
DOLAR
5.3633
EURO
6.0764
EKONOMİ
YAŞAM
EĞİTİM
MEDYA
ÇEVRE
Başlangıç Tarihi
Bitiş Tarihi
İstanbul için namaz vakitleri
İmsak Güneş Öğle İkindi Akşam Yatsi
06:34 08:20 13:16 15:37 17:55 19:28
Çok Okunanlar
Çok Yorumlananlar
FOTO GALERİ
VİDEO GALERİ