EYT'lilerle canlı yayında dalga geçtiler!

Günün özeti

Günün özeti

Mustafa Yıldızdoğan'a sosyal medyada 'Ozan Arif' tepkisi

Meteoroloji'den İstanbul için önemli uyarı

Günün özeti

Günün özeti

Günün özeti

Günün özeti

Maltepe'de 2 şehit

Kupa Volley’de şampiyon Eczacıbaşı VitrA

Moldovalı oyuncu Posmac, "Elimizden geleni yapacağız"

A Milli Takım hazırlıklarını tamamladı

Moldova Teknik Direktörü Spiridon iddialı konuştu

Burak Yılmaz: “Milli Takıma her zaman destek olunmalı” 

Şenol Güneş: "Avrupa Şampiyonası için bir adım daha atmak istiyoruz"

Gaziantep Basketbol - Anadolu Efes maçının ardından

Anadolu Efes 1 sayıyla güldü

Erzurum’da off-road yarışları nefes kesti

Trabzonspor’da sakatlar iyileşiyor

İş adamı Ahmet Kara'nın Acı Günü

Merkez Bankası'ndan flaş müdahale!

Doların ateşi fena yükseldi!

Büyüme rakamları doların ateşini yükseltti!

EYT'lilerden çok önemli hamle!

Ali Tezel'den EYT'lilere seçim çağrısı

Merkezden zorunlu karşılık duyurusu

Merkez Bankası'ndan flaş hamle!

 Bakan Albayrak: “Nisan ayından itibaren rahatlama hissedilecek” 

Borsa haftayı yükselişle tamamladı

Bakan Soylu: "PKK’nın şah damarını kestik, yüzdük yüzdük kuyruğuna geldik”

İmamoğlu: “Sevinç gösterileri yapılmayacak, herkesi kucaklamak istiyorum” 

Romanya İsrail’deki büyükelçiliğini Kudüs’e taşıyacak

Şehidin cenazesi Tokat’a getirildiCHP Niğde Milletvekili Gürer: Taşımalı eğitim, kız çocukları için büyük bir sorun

CHP Niğde Milletvekili Ömer Fethi Gürer, öğrenci yetersizliği nedeniyle kapanan köy okulları ve taşımalı eğitim alan öğrencilerin sorunlarını, Milli Eğitim Bakanlığına yönelttiği soru önergesiyle bir kez daha Meclis gündemine taşıdı.

CHP Milletvekili Gürer, okulların açılabilmesi için yönetmenlikte, ilkokullarda 32 olan öğrenci sayısı zorunluluğunun 20´ye indirilmesi gerektiğini söyledi. Çok sayıda köy okulunun kapandığını ve kapanan köy okullarının harap olduğunu belirten Gürer, ?Köyde yaşama doğrudan etkisi olan köy okullarının kapanması ile köyten kente göç arttı. Özellikle kız öğrenciler taşımalı eğitimle okula gönderilmek istenmiyor? dedi.

 

Cumhuriyet Halk Partisi (CHP) Niğde Milletvekili Ömer Fethi Gürer, yazılı soru önergesinde köy okullarının öğrenci sayısının her geçen yıl azalması nedeniyle okulların kapatıldığını ve öğrencilerin taşımalı eğitime zorlanması ile sorunların arttığına dikkat çekti.

 

Öğrenim yaşına gelen çocukların bu nedenle aileleriyle birlikte göç ettiğini ifade eden CHP milletvekili Ömer Fethi Gürer, ?Geçtiğimiz yıl 1 milyon öğrencinin taşımalı eğitim alması bu bağlamda sorunun boyutunun göstergesidir. Yönetmenlik ile öğrenci sayısı düşürülerek köy okullarının devam etmesi ve 20 öğrenciye kadar öğrenci sayısının düşürülmemesi halinde sorun artarak sürecek gibi görülmektedir. Köyden kente göç yanında kız öğrencilerin taşımalı eğitime gönderilmeme düşüncesi, veli-okul ilişkisinin kopması, taşıma ile oluşan beslenme ve güvenlik sorunları dahil bu sorunun çok yönlü ele alınması gerekmektedir? açıklamasında bulundu. 

 

Ömer Fethi Gürer, Milli Eğitim Bakanı Ziya Selçuk tarafından yanıtlanması istemliyle verdiği yazılı soru önergesinde, ?Okulların açık kalması için mevcut yönetmenlikte belirlenen öğrenci sayısının düşürülmesi düşünülmekte midir? 2002-2018 arası kaç köy ve kasaba okulu öğrenci yetersizliğinden kapanmıştır?? şeklindeki sorulara yanıt istedi. 

 

Gürer´in önergesine yanıt veren Milli Eğitim Bakanı Ziya Selçuk, bakanlıklarına bağlı okul öncesi eğitim ve ilköğretim kurumlarına ait açma ve kapatma işlemlerinin daha önce valiliklerin yetkisinde olduğunu ancak Milli Eğitim Bakanlığı Kurum Açma, Kapatma ve Ad Verme Yönetmeliğinde yapılan değişiklikle bu yetkinin Milli Eğitim Bakanlığına devredildiğini hatırlattı. 

 

Bakan Selçuk, ?Aynı Yönetmeliğin 4 üncü maddesi gereğince okul öncesi ve ilköğretim kurumlarının valilik teklifine göre Bakanlığımızca açılıp kapatılacağı hüküm altına alınmıştır. Milli Eğitim Bakanlığı Kurum Açma, Kapatma ve Ad Verme Yönetmeliğinin 6-2/c maddesine Milli Eğitim Bakanlığı Kurum Açma, Kapatma ve Ad Verme Yönetmeliğinde Değişiklik Yapılmasına Dair Yönetmelikle ?Ulaşım şartlarının elverişsiz olması veya öğrenci velilerinin tamamının çocuklarının taşıma yoluyla eğitime erişim kapsamında öğrenim görmemelerini istemeleri durumunda ilkokul 1-4. sınıflarda öğrenci sayısının toplamda en az 8 olması ve valilikçe gerekli görülmesi halinde Bakanlıkça bu okulların açık kalması sağlanabilir´ hükmü eklenmiştir? ifadelerini kullandı.