EYT'lilerle canlı yayında dalga geçtiler!

Günün özeti

Günün özeti

Mustafa Yıldızdoğan'a sosyal medyada 'Ozan Arif' tepkisi

Meteoroloji'den İstanbul için önemli uyarı

Günün özeti

Günün özeti

Günün özeti

Günün özeti

Maltepe'de 2 şehit

Kupa Volley’de şampiyon Eczacıbaşı VitrA

Moldovalı oyuncu Posmac, "Elimizden geleni yapacağız"

A Milli Takım hazırlıklarını tamamladı

Moldova Teknik Direktörü Spiridon iddialı konuştu

Burak Yılmaz: “Milli Takıma her zaman destek olunmalı” 

Şenol Güneş: "Avrupa Şampiyonası için bir adım daha atmak istiyoruz"

Gaziantep Basketbol - Anadolu Efes maçının ardından

Anadolu Efes 1 sayıyla güldü

Erzurum’da off-road yarışları nefes kesti

Trabzonspor’da sakatlar iyileşiyor

İş adamı Ahmet Kara'nın Acı Günü

Merkez Bankası'ndan flaş müdahale!

Doların ateşi fena yükseldi!

Büyüme rakamları doların ateşini yükseltti!

EYT'lilerden çok önemli hamle!

Ali Tezel'den EYT'lilere seçim çağrısı

Merkezden zorunlu karşılık duyurusu

Merkez Bankası'ndan flaş hamle!

 Bakan Albayrak: “Nisan ayından itibaren rahatlama hissedilecek” 

Borsa haftayı yükselişle tamamladı

Demokratik Sağlık Sen İzmir İl Başkanı Doğruyol: 14 Mart'ı sorunlarla karşılıyoruz

Türk Sağlık Sen İzmir 2 Nolu Şube Başkanı Atıcı'dan 'Tıp Bayramı' açıklaması

Kartal Koşuyolu Yüksek İhtisas Hastanesi’nde 'Tıp Bayramı' kutlandı

Türk Sağlık Sen İzmir Üniversiteler Başkanı Zengin'den 'Tıp Bayramı' açıklamasıDemokratik Sağlık Sen İzmir İl Başkanı Doğruyol: 14 Mart'ı sorunlarla karşılıyoruz

Demokratik Sağlık Sen İzmir İl Başkanı Doğruyol: 14 Mart'ı sorunlarla karşılıyoruz

Demokratik Sağlık Sen İzmir İl Başkanı Ahmet Doğruyol, 14 Mart Tıp Bayramı İle ilgili basın açıklaması yaptı. Sağlık hizmetleri sunumunun; başta hekimler olmak üzere, ebe, hemşire, teknisyen, memurdan hizmetlisine kadar ekip olarak verilen bir hizmet olduğunu söyleyen Doğruyol, "Keşke sorunlarımız her geçen gün artmasa da 14 Mart tıp bayramını bayram tadında kutlayabilsek" dedi.

Ahmet Doğruyol'un açıklaması şu şekilde:

"Maalesef yine bir 14 Mart'ı sorunlarla karşılamaktayız. En önemli sorunlarımızdan olan sağlıkta şiddetin, her geçen gün azalmasını beklerken artmakta olduğunu üzülerek şahit olmaktayız.

İstatiksel rakamlara baktığımızda son 5 yılda “Beyaz Kod”a yapılan başvuru sayısının 18 bini fiziksel, 42 bini ise sözel şiddet olmak üzere yaklaşık 60 bin olduğunu görmekteyiz. 80 milyonluk ülkemizde 24 saat kesintisiz hizmet veren 60 bin sağlık çalışanımızın hasta ve hasta yakınları tarafından şiddete maruz kaldığını görmek kabul edilebilir bir durum değildir.

Binlerce sağlık çalışanımızın uğradığı şiddete karşı “Beyaz Kod”a başvurmadığı da bilinen bir gerçektir.
Sağlıkta şiddete karşı bazı tedbirler alınmaya çalışılsa da, alınan tedbirler maalesef caydırıcılığı düşük, yaptırımı zayıf tedbirlerdir.

Başbakanlık verilerine göre; 2015, 2016 ve 2017 yıllarında 431 sağlık çalışanın intihar etmiş olması, farklı alanlarda hizmet veren memurlara göre sağlık çalışanlarının yaklaşık 15 kat daha fazla şiddete uğraması, OECD ülkeleri ile kıyaslandığında bir doktora yaklaşık iki kat daha fazla hasta düşmesi, OECD ülkelerine göre, ülkemizde acil servislere yapılan başvuru sayısı yaklaşık 5 kat daha fazla olması, göz ardı edilemeyecek kadar önemli çözüm bekleyen sorunlarımızdır.

Sağlık çalışanlarının umutla beklediği fiili hizmet zammının devede kulak misali kaldığı, beklentileri karşılamadığı, yine bir seçim arifesinde 3600 ek gösterge ve EYT (emeklilikte yaşa takılanların) düzenlemesinin beklendiğini ancak beklentilerinin yine boşa çıktığını ifade eden Doğruyol yapılacak düzenlemeler konusunda beklentilerimiz bir daha ki bahara kalmıştır dedi.

Sağlık kurumlarımızda önceki yıllarda personele ödenen ek ödemenin de sağlık kurumlarının %90’ında ödenmediğini bu konuda da acilen bir düzenlemeye ihtiyaç olduğunu belirtti. 

Sağlık hizmetleri sunumunda hastanın müşteri olarak değerlendirilmemesi gerekmektedir. Her yıl katlanarak artan sağlık harcamalarının faturasını 80 milyon vatandaş olarak hepimiz ödüyoruz diyen Doğruyol, ilgili kurum, kuruluş, meslek örgütleri ve sendikalarla birlikte uzun süreli sağlık sisteminin yeniden ele alınması gerektiğini ifade etti. ​Bayram tadında kutlayabileceğimiz 14 martlarda buluşmak ümidiyle"