Günün özeti

Günün özeti

Günün özeti

Günün özeti

Maltepe'de 2 şehit

Günün özeti

EYT'liler Ankara'ya sığmadı!

Günün özeti

Öğle bülteni

Günün özeti

Şenol Güneş’ten milli takım açıklaması

Kartal zorlu virajı 3 puanla döndü

Tetiş Yapı Elazığspor - Gençlerbirliği maçının ardından

Spor Toto Süper Lig: E. Yeni Malatyaspo: 0 - Beşiktaş: 0 (İlk yarı)

Alex yeniden Samandıra’da

TFF 1. Lig: Tetiş Yapı Elazığspor: 1 - Gençlerbirliği: 2

CAS’tan Galatasaray açıklaması

Fenerbahçe'den Hamza Mısır bombası!

"UEFA süreciyle ilgili CAS’taki davayı kazandık"

MHK’nın yeni başkanı Sabri Çelik oldu

 Bakan Albayrak: “Nisan ayından itibaren rahatlama hissedilecek” 

Borsa haftayı yükselişle tamamladı

Serbest piyasada altın fiyatları

Yeni Malatyaspor - Beşiktaş maçının VAR’ı Yaşar Kemal Uğurlu

Avrupa otomobil pazarı azaldı

Serbest piyasada altın fiyatları

Borsa ilk yarıda düştü

Perakende satış hacmi azaldı

Borsa güne yatay başladı

İşsizlik rakamları açıklandı

“Hareketsiz yaşam ve beslenme bozukluğu kalp krizi riskini arttırıyor”

Sezaryenden sonra normal doğuma döndü

Ankara Şehir Hastanesi hasta kabulüne başladı

Parmak bebek 66 gün sonra hayata tutunduŞenol Atıcı´dan ´yıpranma payı kampanyasıyla´ ilgili flaş açıklamalar

Şenol Atıcı´dan ´yıpranma payı kampanyasıyla´ ilgili flaş açıklamalar

Türk Sağlık Sen İzmir 2 Nolu Şube Başkanı Şenol Atıcı, sağlık çalışanlarına yönelik başlattıkları ´yıpranma payı´ kampanyasına ilişkin dilekçeleri TBMM´ye göndereceklerini açıkladı.

Konuyla ilgili bir basın toplantısı düzenleyen Atıcı, "Beklentileri Karşılayacak Bir Yıpranma Payı İçin Türkiye Geneli Dilekçe Kampanyamızla ilgili vermiş olduğumuz Mücadelemize İzmirden sağlık çalışanlarının yoğun ilgisiyle toplanan dilekçeler Türk Sağlık Sen Genel Merkezine ve oradan da Türkiye Büyük Millet Meclisine gönderiyoruz" dedi.

/resimler/2018-10/9/1242269345721.jpg

İşte Şenol Atıcı´nın basın açıklamasından satırbaşları:

"Hepinizin bildiği gibi TBMM tatile girmeden önce sağlık çalışanlarının hakkı olan yıpranma payı ile ilgili bir düzenleme Mecliste kabul edilerek yasalaştı. Fakat bu düzenleme beklentileri karşılamaktan çok uzak kaldı. Bir anlamda yıpranma payı verilmiş olmasından başka bir faydası olmayacak bir halde yasalaştı.

Çünkü söz konusu düzenleme sağlık kurum ve kuruluşlarında görevli tüm çalışanları kapsamadığı gibi bazı sağlık meslek mensupları da kapsam dışında bırakıldı.

"5 YILA 1 DENDİ AMA..."

Yıpranma payının 5 yıla 1 yıl olarak verilmesi yetkililerce telaffuz edilmişken bu süre 6 yıla 1 yıl olarak yasalaştı. Fiilen çalışılmayan günlerin kapsam dışında bırakılması ile bu süre 9 yıla 1 yıl oldu. Geriye dönük çalışmaları kapsamaması nedeniyle de çalışan yılların karşılığı verilmedi.

Düzenlemedeki bu üç temel sorun Yıpranma payının çalışanların beklentisini çok uzağında kalmasının nedeni olmuştur. Düzenlemenin TBMM sürecine bedelli askerlik gibi bir konu ile çok hızlı şekilde gelip yasalaşması ve sosyal tarafların dolayısıyla çalışanların görüş ve önerilerinin dikkate alınmaması yasanın bu hale gelmesinin nedenlerinden biridir. Türk Sağlık-Sen olarak yasalaşma sürecinde kısıtlı zamana rağmen yoğun bir çaba göstermiştik. Fakat TBMM´de çalışanların talepleri ne yazık ki karşılık bulmamıştı.

"BEKLENTİLERİN KARŞILANMASINI İSTİYORUZ"

Kısa bir zaman sonra TBMM yeni yasama yılı faaliyetlerine başlayacak. Türk Sağlık-Sen olarak yeni yasama yılında yapılan yanlıştan dönülüp beklentilerin karşılanmasını istiyoruz. Yıpranma payının kapsamının genişletilmesi, geçmiş çalışmaları kapsaması ve süresinin makul olması için bir dilekçe kampanyası ile yüzbinlerce sağlık çalışanın sesini TBMM ulaştırmak için yola çıktık.

Bu anlamda başlattığımız dilekçe kampanyamıza sağlık kurum ve kuruluşlarında görev yapan tüm çalışanların büyük desteğiyle toplamış olduğumuz dilekçeleri bugün Türk Sağlık Sen Genel Merkezine ve oradan da Türkiye Büyük Millet Meclisine gönderiyoruz.

"KARARLILIĞIMIZI ORTAYA KOYACAĞIZ"

Dilekçe kampanyamızla yıpranma payı ile ilgili mücadelemizi bir kez daha Türkiye´nin gündemine taşıyacağız.  Kampanyamızla Türkiye´nin tüm illerinden bir sesleniş daha yaparak, kararlığımızı ortaya koyacağız.
 
Türk Sağlık-Sen İzmir 2 Nolu Şube olarak topladığımız tüm dilekçeleri Türkiye Büyük Millet Meclisine gönderilmek üzere Türk Sağlık Sen Genel Merkezimize teslim edeceğiz. Çalışanların beklentilerini karşılayan bir yıpranma payının hayata geçene kadar mücadelemizin devam edeceğini Kamu Oyuna saygılarımızla bildiririz."