ŞİLE “ORMAN OKULU” AÇILDI..
ŞİLE “ORMAN OKULU” AÇILDI..
Tarih: 7.11.2016 23:57:02

İstanbul´un en çok orman alanına sahip olan Şile ‘de Orman Okulunun açılışı Şile Kaymakamı Salih Yüce, Belediye Başkanı Can Tabakoğlu ,İstanbul Orman Bölge Müdürü Zekeriya Mere ve çok sayıda vatandaşın katılımıyla gerçekleştirildi.

Okul yöneticisi Esin Tonbul yaptığı açıklamada;Şile Orman Okulunun amacının tüm aktivitelerle çocukların kişisel, sosyal ve duygusal becerilerini geliştirmek ve onların özgüvenli, cesur, risk alan, karar verme becerisi gelişmiş, iletişimi kuvvetli, takım ruhuna sahip bireyler olarak büyümelerini sağlamak olduğuna dikkat çekti.

Ayrıca çocukların görme, işitme, dokunma, hissetme, duyma gibi temel duyularına derinlik kazandırılması hedeflenerek açılan Orman Okulu modeli ile çocuklar hem okullarında hemde sosyal yaşantılarında başarılı olmalarının temelinin atılacağına dikkat çekti Hafta sonları guruplar halinde gerçekleşen modelde çocuklar; bazen ormanda minik bir canlının nasıl beslendiğini izliyorlar.Bazen de gerçek bir kümeste tavuklara yem atıp, inekten süt sağacaklar.

Bazen kaya tırmanışı yapıp, bazen de yön kabiliyetlerini geliştirmek için ormanda hazine avına çıkacaklar.Şile Orman Okulu; tarımsal, sanatsal ve outdoor spor faaliyetleri olmak üzere temelde üç farklı deneyim noktasından yola çıkmaktadır.

Tüm bu faaliyetlerdeki ana hedef çocuğun kontrollü deneyimlerle yaşamasına izin vermektir. Çocuklar farklı iç ve dış mekan atölye derslerinde, teknolojiden uzak, öğrenerek, sorgulayarak, anlayarak ve uygulayarak doğanın gücüyle motive olacaklar dedi.

ÇOCUKLARIMIZ EĞLENEREK ÖĞRENECEKLER..”

Şile Kaymakamı Salih Yüce:,İstanbul´un 2400 km2 orman,bunun dörtte biri yani 600 km2 si Şile´de ve İlçemizin %80 i Orman.

Bu nedenle konsepte çok uygun olan bu orman okulunun açılışında herkese teşekkür ediyorum dedi. Kaymakam Salih Yüce:Çocuklarımızın eğlenerek öğrenmelerinin bizler için çok önemli olduğunu vurguladı.

Ayrıca çocuklarımızı dört duvar arasına hapis ediyoruz.Teorik olarak bir şeyler vermeye çalışıyoruz.

Ama bunlar ne derece kafalarında kalıyor tartışılır dedi. İstanbul Orman Bölge Müdürü Zekeriya Mere´de İstanbul´da orman yüzdesi % 49. On altı milyon kişinin yaşadığı bir metropolde bu düşünüldüğünde gerçekten ciddi bir rakam.Ancak Şile´ye gelindiğinde bu rakam dünya standartlarının üzerinde. %80 oranında bir orman varlığımız var Şile´de dedi.

İstanbul Orman Bölge müdürü Zekeriya Mere´de Şile bölgemizde mesire yerlerinin olduğuna dikkat çekti ve bu mesire yerlerinin uygunsuz koşullarda açılmaması ve disiplinli bir şekilde olması için belediyenin kontrolü altında olmasını uygun gördük.

Bu Orman Okulumuzun sahası da işte o alanlardan birisi.Amacımız her zaman o bölgede yaşayan insanımıza ekonomik iş adı altında bir imkan sağlamak.

Bir yere vara bildik mi? Ama iyi bir noktaya gidiş var işte bunun bir örneğini bu sahada görmekteyiz.

Avrupa ülkelerinde bunun örneklerini saymak mümkün ancak Şile ‘de ise Kabakoz köyümüzde işte bir ilke imza atıldı dedi.

” ŞİLE İSTANBUL´UN BİR ŞANSI”

Belediye Başkanı Can Tabakoğlu Şile´nin İstanbul´un bir şansı olduğunu,bunun mega kentte yaşayan insanların daha iyi idrak ettiğini,ancak bizler balık suda yüzer suyu bilmez misaliyle “Şile´de yaşayanlar kaybetmeden anlayamayacaklar gibi geliyor ifadelerini kullandı.

Gençlerin artık köylerimizde yaşamaz olduğunu söyleyen Başkan Can Tabakoğlu bu yüzden Şile´nin bir hedefi var.Sürdürülebilir bir hedef peşinde koşuyoruz.

Bu hedef tarımsal turizm işte bunun ana menbahı,orman,diğeri tarım alanları,kıyı ve turizm alanları dedi.

“ DOĞAL YAŞAMAYI VE DOĞADA YAŞAMAYI ÖĞRENME İMKANI SUNUYORUZ”…

Şile Kabakoz (köyü) Mahallesi Muhtarı ve okul yöneticisi Murat Tonbul´da köyümüzde başlattığımız Orman Okulunda, 2,5 ila 10 yaş arasındaki çocuklara, doğal yaşamı öğrenme imkanı sunulacak.

Avrupa´da yaygın olduğunu öğrendiğimiz, çocukların doğal ortamda çeşitli faaliyetler yapabildikleri Orman Okulu (forest school) konseptini uyarlamak için yıllar önce çalışmalara başladıklarını söyledi.

Bunun için Kabakoz köyü´nü saha olarak uygun gördüğünü belirten Tonbul, ormanın hemen kenarında kurdukları okul binasından ziyade, köyde yaşayanların da sürece dahil olduğu bir projeye gerçekleştirdiklerini kaydetti.

Doğanın çocuklar üzerinde etkili olduğuna inanan velileriz sonuçta. Hem kendimiz, hem İstanbul´daki çocuklar için, hem de bölge insanına farklı bir ekonomik gelir kaynağı oluşturmak adına böyle bir projeyi başlattık." dedi.

Bir çeşit izci okulu da denilebilecek proje üzerinde 7-8 yıldır çalıştığını, işe köylüleri ikna ederek başladığını anlatan Tonbul konuşmasını şöyle sürdürdü; Köylüleri bu işin içine dahil ettiğimiz iş köy pazarı projesiydi.

Köylülere dedik ki ´Sizi İstanbul´da bir okulda köy pazarına götürüyoruz. Mücella teyze sen 200 ekmek yap, Hüseyin ağabey sen 300 yumurta biriktir, ona reçel yap, buna tarhana yap´ derken malzemeleri bizim minibüse yükledik.

Köylüleri de bindirdik. Köyün başına geldiğimizde ilk soruları, ´Ya biz bunları satamazsak ne olacak?´ oldu. Ben de ´Bunlar satılmıştır, satamazsanız benim´ dedim.

´Bu, bir sosyal proje. Biz bunu oturtalım, siz gelir elde edin, köylü kalkınsın, çocuklar doğal ürün kavramını öğrensinler´ dedik. ´Tamam´ dediler. Köylü böyle yaşaya yaşaya gördü ki muhtar iyi işler yapma peşinde... Şu anda bir telefonla bin emek yaptırabiliriz.

Çünkü insanlar gördü, 300 ekmek üretiyorlar. Yarım saatte her şey satılıyor." Tonbul, okulda velilere de çocuklarına köy pazarından alışveriş yapmaları için 5 lira harçlık vermelerini istediklerini söyleyerek, "6 lira olmaz dedik, 5 lira istedik.

Herkes bir yumurta alabilir, iki alamaz çünkü fazla yok. Sonra okuldaki o öğrenciyi Kabakoz´a getiriyoruz, hamur yoğuruyorlar ve köy fırınında piştikten sonra ekmeği yiyorlar. Sonra kümese götürüyoruz, diyoruz ki ´Köy pazarında yumurta yemiştin ya, o yumurta bak işte bu tavuklardan çıkıyor´. Kümeste oryantiring yaptırıyoruz.

Faaliyetlere başlamadan önce çocuklara yıkanabilir tulumlar, çizmeler giydiriyoruz, dersler bittiğinde de hortumla yıkayıp çıkarıyoruz.

Bu da ayrı bir eğlence oluyor onlar için." ifadelerini kullandı. Okulun açılışı protokol üyelerinin yanı sıra okulun küçük öğrencileri tarafından gerçekleştirildi.

Kurdele kesiminin ardından katılımcılara tarhana çorbası ikram edildi. Açılış sırasında doğal köy ürünleri açılan standartlarda sergilendi.
Kaynak:

Anahtar Kelimeler: ŞİLE ORMAN OKULU AÇILDI
Okuyucu Yorumları (0 yorum)
Adınız Soyadınız *
E-Posta *
 
Telefon
Güvenlik *
Yenile
 
Yorumunuz *
Radyasyonla ilgili son dakika açıklaması!
Radyasyonla ilgili son dakika açıklaması!
BTK ´bu gece gezegenin çok yüksek radyasyona maruz kalacağı´ iddialarının gerçeği yansıtmadığını açıkladı. Konuyla ilgili Emniyet Genel Müdürlüğü de bir açıklamada bulundu
Gökkuşağı nasıl oluşur? İşte sırrı
Gökkuşağı nasıl oluşur? İşte sırrı
İşte bu rengarenk harikanın bilinmeyen sırları
Mekteb-i Tıbbiye-i Şahane Binası Restore Edilecek
Mekteb-i Tıbbiye-i Şahane Binası Restore Edilecek
Mekteb-i Tıbbiye-i Şahane Binası Restore Edilecek
MARMARA DENİZİ DİBİNDE MOLOZ ÇUVALLARI
MARMARA DENİZİ DİBİNDE MOLOZ ÇUVALLARI
MARMARA DENİZİ DİBİNDE MOLOZ ÇUVALLARI
 KARTAL´DA JİLETLER ÇÖPE ATILMAYACAK
KARTAL´DA JİLETLER ÇÖPE ATILMAYACAK
Kartal Belediyesi, Kartal Berberler ve Kuaförler Odası ile işbirliği yaparak Kartal genelinde berberlerde traş sonrası çöpe atılan jiletleri toplama ve geri dönüşüm için değerlendirme konusunda işbirliği yapma kararı aldı.
Trabzon’da Dev ayı yakalandı
Trabzon’da Dev ayı yakalandı
Trabzon`un Sürmene İlçesi Yeniay Mahallesinde Sürmene Belediye Başkan Yardımcısı İbrahim Sedef`e ait Arılara Saldıran Ayı, girdiği kafeste rehin kaldı.
Atıklar ekonomiye kazandırılıyor
Atıklar ekonomiye kazandırılıyor
Çevre kirliliğini önlemek ve geri dönüşümü mümkün atıkları ekonomiye kazandırmak için çalışmalar yürüten Karşıyaka Belediyesi, “Seyyar Atık Getirme Merkezi Projesi”ni başlattı.
KUŞADASI BELEDİYESİ İLAÇLAMA EKİPLERİ İŞBAŞINDA
KUŞADASI BELEDİYESİ İLAÇLAMA EKİPLERİ İŞBAŞINDA
Kuşadası Belediyesi, sıcakların başlamasıyla birlikte halk sağlığını tehdit eden böcek, kene ve haşereye karşı ilçe genelinde ilaçlama çalışması başlattı.
 Başkanlarla Yeşil Pedal etkinliği
Başkanlarla Yeşil Pedal etkinliği
Okullarında dereceye giren başarılı öğrencilere bisiklet hediye eden Gebze Belediye Başkanı Adnan Köşker, Sağlıklı Kentler Birliği Gebze buluşması için kente gelen konuk belediye başkanlarıyla birlikte Eskihisar’da ‘Sağlık İçin Yeşil Pedal’ turuna katıldı.
Kirazlı’da Gölet Mesire Alanı ağaçlandırıldı
Kirazlı’da Gölet Mesire Alanı ağaçlandırıldı
Yerel seçimler öncesi İl Özel idaresince Kirazlı’ya yapılan göletin çevresini mesire alanı yapmak için çalışma başlatan Kirazlı Muhtarlığı, ağaç dikim töreni düzenledi.
Şiirler türkülerle buluştu
Şiirler türkülerle buluştu
Cahit Berkay, Derya Petek, Servet Kocakaya ve şair Ahmet Telli, “Serkan Boran ile Müzikli Sohbetler” programı kapsamında, Maltepe Belediyesi Prof. Dr. Türkan Saylan Kültür Merkezi’nde (TSKM) sanatseverlerle buluştu. Büyük ilgi gösterilen gecede, şiir ve türkülerle büyüleyici bir konsere imza atıldı.
Sultanbeylili Gençlere Yeni Proje
Sultanbeylili Gençlere Yeni Proje
Türkiye Bilimsel ve Teknolojik Araştırma Kurumu’nun (TÜBİTAK) Bilim ve Toplum Projeleri Destekleme Programı’na başvuru yapan Sultanbeyli Belediyesi’nin “Yanıbaşımızdaki Yaşam” projesi hibe aldı.
Greenpeace’ten Akkuyu temel atma törenine protesto
Greenpeace’ten Akkuyu temel atma törenine protesto
Mersin, İstanbul Greenpeace gönüllüleri bugün, Akkuyu’da kurulması planlanan nükleer santralin ilk temelinin atılmasıyla eş zamanlı olarak Mersin ve İstanbul’da eylemler gerçekleştirdi.
Urla Birgi’de Taş Ocağı’na karşı eylem
Urla Birgi’de Taş Ocağı’na karşı eylem
Urla’ya bağlı Birgi Köyü yakınlarına kurulacak taş ocağı için çevreciler eylem yaptı.
Greenpeace eylemcileri petrol platformundan ayrıldı
Greenpeace eylemcileri petrol platformundan ayrıldı
Greenpeace eylemcileri bir kaç saat önce Pasifik Okyanusu’nda Shell’in Kuzey Kutbu yolundaki 38 bin tonluk petrol platformunda altı gün kamp yaparak sürdürdükleri eylemi sonlandırdılar.
KAZDAĞLARI PANELİ..
KAZDAĞLARI PANELİ..
22 Mart Dünya Su Günü nedeniyle Kazdağları’nın eteklerinde ki Edremit’in Mehmet Alan Mahallesi’nde Dünya Su Günü ve Kazdağları`nın Geleceği" konulu panel düzenlendi. Kazdağları’nın doğal güzelliklerinin Hidroelektrik Santralleri ve madencilik faaliyetleri gibi etkenlere kurban edilmemesi gerektiğinin anlatıldığı panele Edremit Belediye Başkanı Kamil Saka ve çok sayıda vatandaş katıldı.
KUŞADALI GENÇLER KİRLİ VE TEMİZ KARELERLE ÖDÜLLENDİRİLDİLER
KUŞADALI GENÇLER KİRLİ VE TEMİZ KARELERLE ÖDÜLLENDİRİLDİLER
Türkiye Çevre Eğitim Vakfı (TURÇEV) ve plajı Mavi Bayrak’lı Kuşadası Sealight Otel işbirliğiyle düzenlenen “Kirli ve Temiz Kareler”fotoğraf yarışmasında dereceye giren liseli gençler törenle ödüllendirildiler..
Kudurgan Deresi artık daha sakin akacak
Kudurgan Deresi artık daha sakin akacak
Buca Belediyesi`nin katkılarıyla Dokuz Eylül Bisiklet Topluluğu (DEBİT) üyeleri, 18 Mart Çanakkale Zaferi şehitlerini anmak için yola çıktı. Topluluk, 4 gün sürecek yolculuk sonunda 18 Mart günü Çanakkale Şehitliği`nde düzenlenecek anma törenine katılacak.
KENT PARK FİDANLARLA DONATILIYOR
KENT PARK FİDANLARLA DONATILIYOR
Çekmeköy Belediyesi Park ve Bahçeler Müdürlüğü, Kent Park’a diktiği fidanlarla, alanın yeşiline yeşil katıyor.
Selçuk’ta İZBAN için kazma vuruldu
Selçuk’ta İZBAN için kazma vuruldu
İzmir’in Selçuk ilçesine uzaması projelendirilen ve şantiyesi kurulan İZBAN hattı için ilk kazma geçtiğimiz gün vuruldu. Belediye Başkan Yardımcıları ve Mahalle Muhtarları ile birlikte çalışmaları inceleyen ve bilgi alan Selçuk Belediye Başkanı Dr. Dahi Zeynel Bakıcı, projenin 1,5 yıl içerisinde tamamlanacağı müjdesini verdi.
Derviş Ağa Medresesi Çiçeklendi
Derviş Ağa Medresesi Çiçeklendi
Tarihi zenginlikleri ve doğal güzellikleriyle dolu Birgi Mahallesi’ndeki Derviş Ağa Medresesi rengarenk çiçeklerle donatıldı.
DOLAR
5.3710
EURO
6.0755
EKONOMİ
YAŞAM
EĞİTİM
MEDYA
ÇEVRE
Başlangıç Tarihi
Bitiş Tarihi
İstanbul için namaz vakitleri
İmsak Güneş Öğle İkindi Akşam Yatsi
06:34 08:20 13:16 15:37 17:55 19:28
Çok Okunanlar
Çok Yorumlananlar
FOTO GALERİ
VİDEO GALERİ