Günün özeti

Günün özeti

Günün özeti

Günün özeti

Maltepe'de 2 şehit

Günün özeti

EYT'liler Ankara'ya sığmadı!

Günün özeti

Öğle bülteni

Günün özeti

Şenol Güneş’ten milli takım açıklaması

Kartal zorlu virajı 3 puanla döndü

Tetiş Yapı Elazığspor - Gençlerbirliği maçının ardından

Spor Toto Süper Lig: E. Yeni Malatyaspo: 0 - Beşiktaş: 0 (İlk yarı)

Alex yeniden Samandıra’da

TFF 1. Lig: Tetiş Yapı Elazığspor: 1 - Gençlerbirliği: 2

CAS’tan Galatasaray açıklaması

Fenerbahçe'den Hamza Mısır bombası!

"UEFA süreciyle ilgili CAS’taki davayı kazandık"

MHK’nın yeni başkanı Sabri Çelik oldu

 Bakan Albayrak: “Nisan ayından itibaren rahatlama hissedilecek” 

Borsa haftayı yükselişle tamamladı

Serbest piyasada altın fiyatları

Yeni Malatyaspor - Beşiktaş maçının VAR’ı Yaşar Kemal Uğurlu

Avrupa otomobil pazarı azaldı

Serbest piyasada altın fiyatları

Borsa ilk yarıda düştü

Perakende satış hacmi azaldı

Borsa güne yatay başladı

İşsizlik rakamları açıklandı

Maltepe Meslek Lisesi´nde ´Orhan Kural´ heyecanı

AÖF ücretleri belli oldu! İşte 2018-2019 harç bedeli

En Bilinen İngilizce Telefonla Konuşma Kalıpları Nelerdir?

İngilizcede Fiillerin Önemi ve Kullanılış Şekilleri Nelerdir?Türk Eğitim-Sen´den ´Yardımcı Doçentlik´ tepkisi

Türk Eğitim-Sen İstanbul İl Başkanlığı, Yardımcı Doçentliğin statüsüyle ilgili son günlerde yapılan tartışmalara ilişkin bir basın açıklaması yaptı.

Türk Eğitim-Sen İstanbul İl Başkanlığı, Yardımcı Doçentliğin statüsüyle ilgili son günlerde yapılan tartışmalara ilişkin bir basın açıklaması yaptı.

İl Başkanı Yrd. Doç. Dr. M. Hanefi Bostan imzasıyla yayımlanan açıklamada, YÖK´e sert eleştiriler getirildi. YÖK´ün altı ay içinde yardımcı doçent kadrolarının nasıl kaldırılacağı konusunda bir çözüm üretemediği dile getirilirken "Sonunda sorunu daha karmaşık hale getirerek bu kadrodaki öğretim üyelerine tenzil-i rütbeyi reva gördü. Akla, hukuka ve kazanılmış haklara aykırı böyle bir düzenlemeyi kabul etmek mümkün değildir" denildi.

İşte Türk Eğitim-Sen tarafından yapılan açıklamanın satırbaşları:

"YÖK sitesinde ?Yardımcı Doçentliğin Kaldırılması? ve ?Doçentlik? Süreçleri İle İlgili Sorular?(http://yok.gov.tr/web/guest/yrd-docentligin-kaldirilmasi-ve-docentliksurecleri, erişim tarihi, 13.01.2018) başlığını taşıyan bir metin ilan edildi.

Metnin kim tarafından yazıldığı ve teklif edilen kanunun içeriğinde nelerin yer aldığını tam anlamıyla bilinmemekle beraber, aynı gün ulusal basınımızda da yer aldığı kadarıyla YÖK´ün konuya yaklaşımı, son derece üzüntü verici ve tam anlamıyla bir fiyaskodur. Bu nasıl bir hukuk metnidir ki insanların sahip oldukları yasal hakları geriye götürülüyor. Öyle anlaşılıyor ki, yardımcı doçentlere ölüm gösterilerek sıtmaya razı olmaları isteniyor.

"Bu kanun teklifi bir yönüyle ?Gölge etme başka ihsan istemez?  anlamına gelmektedir. 37 bine yakın yardımcı doçent büyük bir infial içindedir. Yardımcı doçentlerden gelen yoğun telefonlardan anlaşıldığına göre; kazanılmış haklarını geriye götürmeden ileriye taşınarak gerçek anlamda düzeltilmesini ya da hiç dokunulmadan eskisi gibi bırakılması istemektedirler."

"YÖK´ün sitesinde yer alan bilgiye göre; ?Mevcut durumda ?Yardımcı Doçent? kadrosunda bulunan öğretim üyelerine hak kaybı olmadan ihdas edilen ?Doktor Öğretim Görevlisi? kadrosuna herhangi bir işlem ve şarta gerek duymaksızın geçirilecektir.

"Ayrıca ihdas edilen bu kadronun aylık ücretleri, yardımcı doçent kadrosuna göre daha iyi olacaktır?. Kulislerden gelen bilgiler doğru ise yapılacak aylık ücret artışı sadece 100 TL´dir. Muhtemelen bu ücret artışı yardımcı doçentlerden gelecek tepkileri azaltmaya yöneliktir."

"Nitekim yardımcı doçentlerin özlük haklarının yetersizliği biliniyordu da neden bugüne kadar düzeltilmesine yönelik bir gayret gösterilmedi? Yardımcı doçentler öğretim üyesi sınıfında bulunmakla beraber doçent ve profesörlere ve hatta üniversite daire başkanlarına verilen makam tazminatını almaları için on yedi yıldan beri neden bir gayret sarf edilmedi? Şu rezalete bakın ki, yardımcı doçentler emekli olduklarında üniversite daire başkanlarından daha az emekli maaşı almaktadırlar."

"Yeni getirilmek istenen sistemde doçentlik sözlü sınavının kaldırılması, yabancı dil barajının 65´den üniversitelerin isteğine bağlı olarak 55´e çekilmesi ve yardımcı doçentlerin kazanılmış haklarının gaspı dışında kayda değer bir gelişme yer almamaktadır."

"YÖK, yardımcı doçentliği kaldırma gerekçesini şöyle açıklamaktadır: ?Yükseköğretim Kanunu´ndaki ?yardımcı doçentlik? kadrosu ?doçentin yardımcısı? şeklindeki bir yanlış algı oluşturmaktadır?. Böyle bir gerekçe olamaz, lütfen bu insanları daha fazla itibarsızlaştırmadan ve üzmeden hak ettikleri değer verelim, sizden beklenen budur."

"37 yıldan beri kimsenin aklına gelmeyen bu gerekçe çok anlamlı değildir. İnsanları tenzil-i rütbeye tabi tutarak, onları haklarından mahrum bırakarak yasayla yeni bir duruma zorlamak hukuk mantığına ve Anayasanın ruhuna aykırıdır. Mademki bu insanların sıkıntıları Sayın Cumhurbaşkanımızın gayretleriyle gündeme geldi; beklenen şey doçentliğe geçişi sağlamaktır ve mevcut olan yardımcı doçentlerin herhangi bir işlem ve şarta gerek duymaksızın doçent yapılmasıdır. Kelime oyunlarıyla tenzil-i rütbeye tabi tutmak akıl karı değildir."

"Doktora yapmak için önceleri yabancı dil puanı 50 iken, sonradan 55 puana çıkarılmıştır. Bütün yardımcı doçentler doktora yaptığına göre, onlardan tekrar yabancı dil puanı istemenin mantığı bulunmamaktadır. Bu nedenle bütün yardımcı doçentlerden doçentliğe başvuruda yabancı dil puanı aranmamalıdır. Yayınları ve çalışmaları yeterli olan bütün yardımcı doçentler doçentlik kadrosuna geçirilmelidir."